Vánoční deky – zimní dekorace do bytu

Blíží se Vánoce a v domech přibývá vánočních dekorací – barevná světýlka, krásně ozdobený vánoční stromeček, sobi, sněhuláci a perníčky na vánočním stromečku. Stůl bývá naopak přikryt svátečním ubrusem a na něm postaveno to nejkrásnější nádobí a vlastnoručně vyrobené věnce. Vyplatí se také pro tento čas slavnostně ozdobit pohovky, křesla a pohovky například zimními, vánočními dekami – jsou to také perfektní dekorace pro vánoční čas, které jsou navíc velmi praktické. Jaké deky se hodí na vánoční dekorace?

Vánoční deka – v jakých barvách?

Barva naší deky je bezesporu velmi důležitou otázkou – nejenže musí zapadnout do vánoční atmosféry, ale také ladit s designem interiéru a dalšími dekoracemi. Nejuniverzálnějším řešením jsou vánoční deky v červené, zelené a bílé, ale dobrou volbou mohou být například hnědé nebo béžové, které se budou hodit téměř do každého interiéru. V moderních bytech se budou jistě dobře vyjímat vánoční deky v šedé barvě. Jednoznačnou výhodou dek v jednotné barvě je především to, že je budeme moci využívat prakticky celoročně.

Pokud však chcete do domu vnést ještě víc vánoční atmosféry, vyplatí se vsadit na deky s vánočními motivy. Mohou to být například sněhové vločky, vánoční stromky, sobi, perníčky nebo dokonce sněhuláci – taková vtipná a barevná deka vnese do každého domova ještě více vánoční atmosféry. Deku lze navíc také dodatečně ozdobit například třásněmi nebo lesklým stříbrným či zlatým lemováním – takové deky vypadají ještě půvabněji.

Vánoční deka – z jakého materiálu?

Pokud jde o typ materiálu, ze kterého má být vánoční deka ušita, můžeme se vlastně řídit stejnými pravidly jako v případě každodenních dek. Nejlepším řešením jsou samozřejmě deky z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo vlna, ale jsou také dražší a náročnější na údržbu, proto se vyplatí věnovat pozornost i dekám ze syntetických materiálů, např. akrylu nebo polyesteru, a obzvláště, pokud naše deka má sloužit pouze jako dekorace – v takovém případě nemusíme investovat do drahých a přírodních přikrývek, skvělou volbou budou i ty levnější, ze syntetických látek, které jsou navíc dostupné v různých variantách vzorů a barev. Pozornost byste však měli věnovat gramáži materiálu, ze kterého je deka ušita – čím je vyšší, tím je deka silnější. Navíc dobře poslouží i směsi např. syntetických a přírodních tkanin – takové vánoční deky budou jistě nenáročné na údržbu a zároveň také odolné a příjemné na dotek. Pozornost se vyplatí věnovat i povrchové úpravě vánoční deky, např. lemovky nebo třásně dělají deku odolnější a její konce se netřepí.

Jakou velikost vánoční deky?

Vánoční deka by měla být přizpůsobena Vašim potřebám a preferencím. Pokud bude rozložena na pohovce nebo křesle, měli byste zvolit velikost, která daný nábytek dobře zakryje. Pokud se jí hodláme i zakrývat, je lepší zvolit o něco menší velikost – její používání bude mnohem pohodlnější. Vánoční deky jsou však také velmi často skvělou dekorací, když se jednoduše složí a poslouží jako přehoz, když se ochladí – v takových situacích na velikosti tolik nezáleží a nejvýhodnější je zvolit jednu z nejstandardnějších velikostí.

 

foto: freepik.com

Jak vybrat koberec do koupelny?
Při výběru koberce do koupelny je třeba zvážit několik důležitých faktorů, abyste zajistili pohodlí a bezpečí...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.